Person
Cataloguing Language  |  French · Arabic

Yūsif al-Ṣānaʿi, 1937‒2020


Data format Public

Gender

Male

Date of birth

  • October 1937

Place of birth

Neekabad (province d'Ispahan)

Place of birth

إحدى قرى (محافظة أصفهان)

Date of death

  • 12 September 2020

Place of death

Qom

Place of death

قم

Nationality

Iran

Biography

  • Marjaʿe taqlid duodécimain et homme politique iranien, président du Conseil des gardiens de la Constitution de la République islamique d'Iran entre 1980 et 1983.

Biography

  • مرجع وعالم دين شيعي من أصل إيراني

Identifier

VIAF | WKD
Webography

Diamond   A 73876

Created at 22-05-2013 by Dalal Adib (IDEO)

Updated at 14-10-2020 by Rémi Chéno (IDEO)


Access points | 4

Authorized

Variant

Publication | 1